wtorek, 16 grudnia 2014

Chody koni - te podstawowe, a także mniej znane.

Hej!
Dzisiaj się dowiedziałam, że Mandaryna i ja mamy jazdę na tą samą godzinę! Może tak już zostanie?... ;) Miejmy nadzieję. No cóż, teraz o chodach koni! :D

Chód – sposób poruszania się konia zależny od prędkości ruchu i kolejności stawiania kończyn.

 Stęp – czterotaktowy, najwolniejszy chód konia. Kolejność stawiania nóg: np. lewa tylna, lewa przednia, prawa tylna, prawa przednia, czy na odwrót . Prędkość 100 metrów/minutę.


Wyróżniamy:
Stęp zebrany

Stęp pośredni

Stęp wyciągnięty

Stęp swobodny
 
Krok hiszpański
 
Tutaj jest akurat krok hiszpański. ;)
 
 Kłus – chód dwutaktowy konia (również osła, zebry i innych koniowatych). Podczas kłusa dwie przeciwległe kończyny – prawa przednia i lewa tylna (bądź odwrotnie) jednocześnie odbijają się od ziemi.
 
 Ok, podam definicje. ;D
Istnieją cztery rodzaje kłusa wykonywanego przez konia:
  • kłus roboczy – naturalny chód konia, w którym koń porusza się rytmicznie i w równowadze, nie wkładając w to większego wysiłku;
  • kłus pośredni – nieco szybszy od kłusa roboczego i wymagający od konia niezacznego wydłużenia, stosowany jest najczęściej jako jeden z elementów ujeżdżania konia;
  • kłus wyciągnięty – przy każdym kroku koń maksymalnie wyciąga kończyny, chód ten wykonuje się jedynie podczas pracy na ujeżdżalni;
  • kłus zebrany – koń porusza się z podstawionym zadem, wykroki są mniej obszerne, lecz bardziej efektowne i sprężyste niż w kłusie pośrednim.

Wyróżnia się trzy rodzaje jazdy kłusem:
  • kłus anglezowany
  • kłus ćwiczebny
  • kłus w półsiadzie  
Najlepszy anglezowany. ;)

                                                                Kłus wyciągnięty

Galop - jest chodem trzytaktowym konia, jeden "skok" nazywa się z francuzkiego  foule. Po każdej foule konia następuje faza zawieszenia. W zależności od tego, która para kończyn wysuwa się bardziej do przodu, rozróżniamy galop z prawej lub lewej nogi. Zwykle koń galopuje na nogę odpowiadającą kierunkowi ruchu (wewnętrzna para nóg wysuwa się do przodu). Jeżeli wysuwająca się do przodu para kończyn jest parą zewnętrzną, koń porusza się kontrgalopem.


Galop roboczy
Jest to galop w naturalnym rytmie konia; równomierny i rytmiczny; stosowany w dyscyplinie ujeżdżenia podczas wykonywania większości figur na czworoboku np. wolty i ciągi.
Galop pośredni
Zmusza konia do wzmożonej pracy grzbietem oraz zwiększenia stopnia uginania i prostowania tylnych kończyn. Tempo równomierne wynosi 340-350 m/min.
Galop zebrany
Zwolniony do minimum. Dzięki maksymalnemu podstawieniu zadu, środek ciężkości przesuwa się do tyłu. Szyja jest wygięta, wysoko podniesiona, czoło pionowo. Galop zebrany wymaga od konia gibkości i dobrego wytrenowania. Chód ten bardzo obciąża stawy skokowe, nie należy go więc nadużywać. W ujeżdżeniu na czworoboku stosowany przy wykonywaniu np. półpiruetów i piruetów.
Galop wyciągnięty
Koń wydłuża nogi na tyle, na ile pozwala mu budowa jego ciała. Ruchy są bardziej wyciągnięte niż w galopie pośrednim. Tempo wynosi około 33 km/godz.
Galop wyścigowy
Cwał.

                                                          Galop roboczy 
 
Cwał – najszybsza odmiana chodu końskiego; występują 4 takty uderzeń kopyt. Nogi konia stawiane są w kolejności: lewa tylna – prawa tylna – lewa przednia – prawa przednia lub odwrotnie, poczynając od nogi prawej tylnej. Następnie występuje faza lotu, kiedy wszystkie nogi konia znajdują się w powietrzu
 
 Najszybsze konie świata (pełna krew angielska) cwałują z prędkością ponad 60 km/h.
 
 
Jej, kto by chciał cwałować? Boję się! ;D
 
 Inochód – naturalny sposób poruszania się niektórych ssaków kopytnych i psowatych polegający na unoszeniu jednocześnie obu kończyn z jednej strony ciała, np. lewej przedniej i lewej tylnej, a następnie prawej przedniej i prawej tylnej. W chodzie tym, podobnie jak w kłusie, słychać dwa takty.
 
Inochód obserwuje się też np. u wielbłądów, żyraf i zwierząt drapieżnych, takich jak wilk grzywiasty, oraz niektórych ras psów, np. Fila Brasileiro i wilczak czechosłowacji. 

 Ciekawy chód, co nie?

                                                     Widzicie? Fajnie to wygląda, prawda? :)                                    

                                                     A tu niespodzianka ;)
 
 Tölt jest szybkim, czterotaktowym chodem, w którym koń stawia nogi w kolejności: przednia prawa, tylna prawa, przednia lewa, tylna lewa w taki sposób, że cały czas przynajmniej jedna znajduje się na ziemi. Chód ten jest bardzo wygodny dla jeźdźca, jednak długotrwałe poruszanie się töltem jest bardzo męczące dla konia.

                                                              Jeju jakie słodkie!

To już niestety koniec chodów. Przepraszam, że w Wikipedii wszystko, no ale wiecie... Nic o tym nie wiem. :(
Mam nadzieję, iż zaciekawiłam Was, a także ubogaciłam Waszą wiedzę. ;)
W piątek jazda! Już wtorek! xD
                                                                            Pa!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz