wtorek, 6 stycznia 2015

Konikowe jedzonko ^^

Cześć!
Tu Julia. :) Co wy na to, aby dzisiaj post był o jedzeniu dla koni? Mam nadzieję, że się wam spodoba pomysł mojej siostry. ;) Aaa, no tak! Jutro jadę z Zoikiem na konie! :D Już nie mogę się doczekać! Jakby co, nie będę jeździć. ;P Moja jazda wypada w piątek. ;) Może pożyczę Zosi telefon i popstrykam jakieś zdjęcia? :) Nie wiem, czy mi w ogóle pozwoli. ;D A jeśli tak, to USB pewnie nie zadziała... A tam. ;)

Konie jedzą paszę treściwą i paszę objętościową dzielącą się na suche i soczyste.

Pasze treściwe:
OWIES - pasza najczęściej stosowana w żywieniu  koni o własnościach  wzmacniających i pobudzających. Nie wolno skarmiać świeżego owsa (musi odleżeć 6 tygodni). Owies powinien być "pełny" czysty (może być przesiany przez sito). Dzienna dawka dla konia wynosi  5-6 kg.





KUKURYDZA - pasza energetyczna, tucząca, gdy konie żywią się wyłącznie ją, mogą się mocniej pocić i mieć słabszą kondycję. Zalecane jako dodatek w postaci śruty, podobnie jak jęczmień.





 JĘCZMIEŃ- pasza wartościowa, w Polsce używana jako dodatek, jednak lepsza dla koni roboczych. Ziarno jest twarde,pęczniejące i wymaga ześrutowania lub ugotowania.Przeciętna dawka to 3 - 5 kg.


 SIEMIĘ LNIANE - tak jak u ludzi korzystnie wpływa na regulację trawienia.Podaje się je w stanie rozgotowanym lub ześrutowanym (0,5 -0,7 kg na konia). Siemię lniane jest ważnym składnikiem tzw. meszu. Mesz ma właściwości odżywcze i jest zalecany dla koni sportowych, ciężko pracujących i klaczy karmiących.


OTRĘBY PSZENNE - są energotwórczą, dobrze wykorzystywaną paszą. Podaje się je zwilżone wodą; suche mogą spowodować kolkę. Obecnie za granicą są produkowane najróżniejsze pasze dla koni o różnym składzie i  przeznaczeniu.


Pasze objętościowe suche:
 SIANO- jest podstawą żywienia koni. Nie można skarmiać nie wypoconego, po zbiorze musi leżeć 6-7 tygodni . Najlepsze dla koni jest siano twarde z bardziej dojrzałych roślin o przyjemnym zapachu, jasnozielonym kolorze, nie spleśniałe. Dzienna dawka dla konia wynosi zimą 5-8 kg.a dla ciężkich koni nawet 12 kg.

  
SŁOMA -  ma mała wartość odżywczą , ale zawiera błonnik potrzebny do prawidłowego trawienia. Na ściółkę najlepiej nadaje się słoma żytnia i pszenna. Nie ma ograniczonej dawki, po prostu gdy koń stoi w boksie, zawsze podgryza sobie słomę, którą jest wyścielony boks.









Pasze objętościowe soczyste:
 WARZYWA I OWOCE OKOPOWE - najczęściej podajemy koniom marchew od 5 do 10 kg. dziennie, myjemy ją dokładnie usuwając nadgniłe części. Nie wolno podawać okopowych zmarzniętych i nie oczyszczonych.


To już koniec konikowego jedzenia. Jest tego o wiele więcej, ale wszystkiego wstawiać nie będę. ;) Jutro do szkoły... :/ Jedno złe (szkoła), a drugie fajne (jazda Zosi). :) Myślę, że przeżyję te tortury! ;) (No jasne, o szkołę chodzi ;D)
 Papa!
 
                                                                                                                                                                  

4 komentarze:

  1. No jasne, że dam Ci telefon do robienia zdjęć :) Mój tata oprócz tego weźmie kamere :***

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy post:) A o której jazda?:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O 18 :) Nie długo będzie post o mojej jeździe :)

      Usuń
  3. Dziękuje :) Jazda Zosi odbędzie się za godzinę (o 18) ale niestety nie jadę, ponieważ dziś się dowiedziałam, że Zoik musi jeszcze zajechać po kamizelkę, a więc wychodzi 3 godziny poza domem i moja mama się zdenerwowała. :/

    OdpowiedzUsuń